תיק עבודות

קו מפריד

ספרים בהוצאת עושים היסטוריה


עטיפת הספר של איתן חזןאיתן כסלע

סיפורו של איתן חזן
תשע"ח – 2018

סיפורו של איתן חזן, חולה במחלת ניוון שרירים 'דושן', בן 44, מתגורר במערך הדיור של בית החולים אלין בירושלים. תלמיד נצחי ורב תחומי, איש חברה ופעיל בקהילתו.

 


שער הספר הזמן עצר מלכת

הזמן עצר מלכת

סיפורו של יעקב גבריאל
תשע"ח – 2018

יעקב גבריאל נולד בשנת 1953 בחיפה, שם הוא מתגורר גם היום. בשנת 1999, בגיל 46 לקה יעקב באירוע מוחי ששינה את חייו. ספר זה הוא סיפור חייו, ויותר מכך, סיפור מחלתו וההתמודדות עמה.

הספר מומלץ לקריאה לקרוביו של נפגע אירוע מוחי, לנפגע עצמו, לרופאים ולמטפלים במקרים דומים, לאנשים סקרנים ולכל המתעניינים. זאת כדי למנוע במידת האפשר הישנות של טראומות כאלו בעתיד, ואם יקרו – כדי לדעת כיצד להתמודד אִתן בהצלחה.


הייתי וזה מה שראיתי

הייתי וזה מה שראיתי

סיפורו של ישי ספרים
תשע"ו – 2016

רשמיו של ישי ספרים מנוף חייו. מוצאו, ילדותו בכפר ויתקין, שירותו בצבא, משפחתו ועבודתו בתכנון מחקר ופיתוח חקלאי בארץ ובעולם. רשמים המתארים תמונות תמונות באמצעות סיפורים ושירים. אלו ואלו מגולפים מאותם חומרים. השירים מגולפים יותר.


עמירם כרמלי נכנס לפנסיה

עמירם כרמלי (אודלסמן) נכנס לפנסיה

סיפור חייו וסיפור משפחתו כפי שזכר, חקר, רשם וסיפר.
תשע"ו – 2015

במשך שישים ושבע שנים, למעשה מיום היוולדי, הייתי במסגרות: בית התינוקות, גן הילדים, בית החינוך, הגמנסיה ברחובות, השומר הצעיר, גרעין נח"ל "קונן", שירות צבאי, לימודים בטכניון, עבודה בחברת החשמל, רוגוזין ואלתא. ולפני שלושה ימים יצאתי לגמלאות…


הולך בין העומדים

הולך בין העומדים

סיפורו של שלמה מוסקוביץ
תשע"ה – 2014

הייתי ילד עצמאי והלכתי לבד מרחקים ארוכים מאוד, הרבה מעבר למה שניתן בדרך כלל לצפות מילד בגילי. הייתי משוטט בעיקר לאורך חוף הים. הגעתי רחוק. פעם אחת אחרי שנעלמתי, מצאו אותי מספר קילומטרים מבית סבתי, באזור "כורדני". אימא נבהלה אך גוננה עלי, ובמקום ללמד אותי לשחות, אסרה עלי לצאת למסעות הללו.
בחיבור הייחודי שלפניכם קושר שלמה מוסקוביץ בין הביוגרפיה האישית שלו ובין עולמו העשיר כאדם המנסה לשקם.


מהמפל ליוסל ארליך

מֵהַמְפִּי לְהַנְסֶל לְיוֹסְל אֶרְלִיך

יוסקה אראלי – סיפור חייו
תשע"ד – 2013

סיפור חייו של יוסקה אראלי (הנס יוסף ארליך) פרוס על פני 92 שנים. שם החיבור – מֵהַמְפִּי לְהַנְסֶל לְיוֹסְל אֶרְלִיך – אוצר בתוכו את תולדות המספר לאורך תחנות חייו. תחילתו בבאד קיסינגן בשנת 1921, על נקרא ברשומות: הנס יוסף ארליך, ובפי משפחתו ואוהביו כונה המפי. כשגדל מעט דבק בו השם הנסל, ובהמשך "הנסל בר המזל". עם הגיעו לארץ התחלף השם ליוסל, אך לא לאורך זמן; בפלמ"ח כונה יוסקה, ואחר כך, ברוח הזמן והמקום עברת גם השם ארליך לאראלי. כמו השמות השונים, גם חייו של יוסקה אראלי מגוונים ומלאי עשייה.


ליובל האיש שהיה

ליובל – האיש שהיה כל כך הרבה דברים לכל כך הרבה אנשים

מכתבים ודברים על ד"ר יובל שחל
תשע"א – 2011

יובל נולד בקיבוץ עין גדי בשנת 1958 ונפטר בתל אביב בשנת 2006. יובל היה ד"ר לתקשורת שחקר את התקשורת היהודית ברוסיה. השאיר אחריו שירים, ברכות, הספדים, רשימות שכתב באפיק (עלון עין גדי), ביקורות ספרים שכתב במוסף הספרים של עיתון הארץ, ביקורות הצגות שכתב בהמשוטט במעריב, מכתבים לסטודנטים וראיונות מוקלטים.

 


יונדב רוצה להתגייס לפלמח

יונדב רוצה להתגייס לפלמ"ח

סיפור לנוער מאת שרגא פלד (שטאל)
מהדורה ראשונה: תשס"א – 2001
מהדורה שניה: תשס"ד – 2004

כאשר החלטתי לכתוב את הספרון "יונדב רוצה להתגייס לפלמ"ח" רציתי להנחיל לנכדי את מורשת הפלמ"ח, אותו פלמ"ח אשר מילא תפקיד חיוני בהקמת מדינת ישראל, אותו פלמ"ח שסבתא שולה ואני היינו חלק ממנו. ולמה השם יונדב? כי שני נכדי הגדולים נקראים יונתן ונדב. אז חיברתי את השמות ויצא יונדב.כך כותב שרגא פלד בפתח הסיפור שתחילתו בהתגייסותו של נער צעיר להכשרת נען, וסופו בהקמת צה"ל.


ממרוקו לעכו ומה שביניהן

ממרוקו לעכו, ומה שביניהן

סיפורו של מוריס בן שושן
תש"ע – 2010

לקריאת המאמר שב"כ מפא"י – מציאות או דמיון? / אילן שטייר
נכתב בעקבות תוצאות המחקר ההיסטורי על מוריס בן שושן.


אסתר נרקיס - סיפור חיי

אסתר נרקיס – סיפור חיי

תשס"ו – 2006

אסתר נרקיס נולדה בחיפה בנובמבר 1930 לרות (קרבצוב) ודוד הכהן. נשאה לאלוף עוזי נרקיס. במשך שנים ניהלה את הקונסרבטוריון בירושלים. סיפורה האישי הוא סיפור מדינת ישראל.

 

 


שיחות עם משה נחתומי

שיחות עם משה נחתומי

תשס"ו – 2006

משה נחתומי נולד ב-1921 בעיריה אדמוב (Adamów) בפולין בשם משה פייקרש. במאי 1942 הגיע לארץ ישראל עם יחידת הצבא הפולני שאליה היה מגוייס, והצטרף לקיבוץ חצור, שם חי עד פטירתו בשנת 2017. הספר "שיחות עם משה נחתומי" יצא לאור לכבוד יום הולדתו ה-85.

פרידה ממשה – לאחר פטירתו בגיל 96

 


 

סיפורי היער שלא היה אף פעם

סיפורי היער שלא היה אף פעם

סיפר לאסלו לוקש
מהונגרית: סבתא יהודית (יהודית שטייר)
תשס"ח – 2008

"פעם, בצפון הרחוק, בעמק קטן של הר העדן, במקום שכולם קראו לו רק "העמק", שמאלה מהיער שלא היה אף פעם, בין האגם הגדול לביצה הקטנה, במקום המרוחק ביותר, חי הזאב הבודד אדמוני". כך מתחיל ספר הסיפורים של לאסלו לוקש, שסבתא יהודית תרגמה לנכדיה.

 


מה אתה בכלל יודע על השפיגלים?

מה אתה בכלל יודע על השפיגלים?

סיפורו של משה שפיגל
תשס"ב – 2002

משה שפיגל נולד בבודפשט במאי 1933. הגיע לארץ עלה עם הוריו באניה דראגא ב' בינואר 1939. למד בבית הספר מקס פיין בתל אביב. לפני גיל 17 התגייס ויצא ללמוד מכונאות מטוסים בארה"ב. היה מראשוני המכונאים בחיל האויר.

 


 

קו מפריד

ספרים שיצאו לאור בסיוע עושים היסטוריה

אני ואינךאני ואינך

ספרה של הציירת רנה ר. בקין
תש"ע – 2010

מהלך של למעלה מחמש שנים הושלם. ידיים רבות עשו במלאכה שכל כולה מארג ושזירה של גוני החיים, האישיות והאמנות של אשה שהיא במקרה גם אמא שלנו.
לעתים, הרגע המתמשך וכל פרט בו נצבע, זוקק ושוכפל וברגע אחר פרקי חיים רבים עברו כהרף עין ורק תמורות הזמן נשארו. זהו ספר קלוע לצמה מביוגרפיה, קטעי יומן ואמנות. שוב גילינו שהשלם רב הוא מסך חלקיו, וכי עליו להיות גם נכון וגם יפה.

עריכה: עושים היסטוריה. הספר יצא בהוצאת כרמל